fbpx

ДЯКУЄМО ЗА ЗВЕРНЕННЯ ДО НАС

У найближчий час ми з вами зв’яжемося

Ми працюємо: ПН – ПТ, 9:00 – 18:00

Унікальна технологія Zumtobel Spectrum

Кеннет Мартін (Kenneth Martin), фахівець із джерел світла в Zumtobel Lighting, пояснює технологію, що лежить в основі унікальної розробки компанії — технології Zumtobel Spectrum.

Zumtobel розробив технологію, яка гармонізує світловий спектр. Що саме це означає?

Щоб максимально наблизитися до денного світла, як це бачить людське око, ми значно зменшили інтенсивність довжин синіх хвиль у спектрі й одночасно збільшили довжини блакитних хвиль — хвиль з найсильнішим меланопічним ефектом. У спектральному діапазоні синьо-блакитно-бірюзового кольору, тобто в діапазоні, в якому візуальний та не візуальний ефект найсильніший, світло Zumtobel Spectrum на 97 відсотків ідентичне більш прохолодному світлу неба.

Чому Zumtobel вирішили зробити це спектральне регулювання?

Кілька років тому дослідники виявили новий тип рецепторів сітківки, який виробляє не візуальні ефекти у людей і, отже, впливає на наше здоров’я, біоритм та самопочуття. Нещодавно виявлені світлочутливі клітини гангліїв сітківки особливо сильно реагують на видиме світло в довгохвильовому «синюватому» спектральному діапазоні. Отже, спектральний склад світла безпосередньо впливає на організм людини. Ми розглянули саме це питання. І зрозуміли, що гармонізація спектру позитивно впливає на людину.

Тож, чи можна з цього зробити висновок, що звичайні світлодіоди шкідливі через велику частку синього світла?

Ні, ми не можемо цього точно сказати. Протягом останніх років зростає занепокоєння тим, що висока частка синього світла в кольоровому спектрі світлодіода, тобто так званий синій «пік», негативно впливає на здоров’я. Це виправдано тим, що такі піки не виникають у денному спектрі, і припущенням, що наші очі не призначені для того, аби справлятися з ним. Природний спектр денного світла є «більш плавним», тобто він не має значних коливань у видимому спектральному діапазоні, а також містить невелику частку фіолетового, що, як доведено, є біологічно та візуально ефективним для рослин і тварин. Як результат, не можна виключати, що це справляє подібний вплив і на людей. Однак поки що немає надійних наукових тверджень з цього приводу. Я особисто переконаний, що світло у цій якості допомагає людям у їхньому штучному середовищі та є абсолютно надійним у майбутньому щодо нових знахідок. Ось чому, з самого початку, я був повністю мотивований керувати розробкою технології Zumtobel Spectrum.

Чи можете розказати, як саме ви змінили спектр?

Для цього спочатку потрібно зрозуміти, як виробляються звичайні світлодіоди. Світлодіод складається зі світлодіодних мікросхем (зазвичай близько 450 нм) та люмінофорів, які створюють решту необхідного кольорового спектра між зеленим та оранжевим. Між синім випромінюванням і люмінофором у блакитному кольорі завжди є «жолоб», найбільш чутлива до меланопії частина спектра. Цей так званий стоксовий зсув відбувається тому, що флуоресценція люмінофорів, збуджених синім короткохвильовим світлом, може випромінювати лише значно довше хвильове світло.

Щоб компенсувати це різке падіння після спектрального діапазону синього, нещодавно деякі виробники почали вставляти другий світлодіодний чіп, який виробляє подальший «пік» у спектрі безпосередньо поруч із синім піком. Однак такий підхід не тільки технічно невигідний, оскільки може призвести до поділу кольорів у поєднанні з оптикою, тобто світло має різні відтінки колірної температури, які є неприємними та руйнівними.

Як можна уникнути цього?

Ми робимо це, використовуючи спеціальний синьо-блакитний «підсвічувач» у поєднанні з фіолетовим чіпом замість блакитного. Але, щоб мати можливість реалізувати цю ідею, нам потрібен був партнер, який розробляє не тільки напівпровідники, а й освітлювальні прилади. На щастя, наш багаторічний партнер, японська напівпровідникова компанія Nichia, може зробити саме це. Експерти з хімії Nichia та дослідники фотонного матеріалу змогли продовжити розробку фіолетових чіпів, а також освітлювальних приладів та інших матеріалів світлодіодів. Вони також змогли значно зменшити фіолетовий пік завдяки значному поглинанню освітлювача. Отже, ми можемо досягти найбільш широко можливого спектрального розподілу без ультрафіолетових часток і відповідно «пом’якшеної» частки синього та фіолетового, фактично такого звичного людству протягом тисячоліть природного денного світла.

Чи це змінює кольорову температуру світлодіода?

Ні. Ви не зможете помітити жодної видимої різниці між Zumtobel Spectrum і звичайним світлодіодом. Ми досягли цього, збалансувавши частки синього кольору щодо зеленого та червоного спектрального діапазону. Це означає, що ми досягли не тільки покращеної візуалізації червоного кольору, але й дуже доброї передачі кольору в цілому. Зменшена частка фіолетового та синього кольорів також доцільна через безліч яскравих поверхонь у приміщенні, які, на відміну від природи, ледве поглинають фіолетовий або синій.

Чим унікальний Zumtobel Spectrum на ринку?

Спектри інших так званих світлодіодів сонячного світла на ринку базуються на стандарті денного світла, визначеному Комісією Міжнародної декларації (CIE), з відповідною колірною температурою. З іншого боку, завдяки своєму спектру, оптимізованому для використання в приміщенні, ми намагаємось забезпечити переваги більш теплого, але все ще «освіжаючого» денного світла, що сприяє концентрації. Zumtobel Spectrum з його зміненим спектром світла враховує не тільки потреби людей, а також властивості та особливі характеристики їх штучного середовища. Це правда, що інші виробники випускають світлодіоди зі схожим спектром до Zumtobel Spectrum. Але, на відміну від нашого, їх світлодіоди працюють без видимої фіолетової частки та, генерують неприродні піки за допомогою другого світлодіодного чіпа, для збільшення меланопічного ефекту. Завдяки нашому підходу та зосередженню на природі ми на крок випереджаємо сучасний стан досліджень, оскільки гармонізований спектр означає, що ми можемо уникнути ще не вивчених негативних ефектів освітлення.

На сторінку НОВИНИ
ПОСТАВИТИ ЗАПИТАННЯ

    Вентиляція
    Електротехніка
    Світло
    Будь ласка, заповніть всі необхідні поля
    ПІДПИСКА НА РОЗСИЛКУ