fbpx

ДЯКУЄМО ЗА ЗВЕРНЕННЯ ДО НАС

У найближчий час ми з вами зв’яжемося

Ми працюємо: ПН – ПТ, 9:00 – 18:00

Світлодизайн: 6 типових помилок

Зазвичай люди купують освітлювальні прилади за залишковим принципом і на завершальній стадії ремонту: шпалери наклеєні, меблі розставлені, залишилося світильник повісити. Як в цій ситуації вберегтися від помилок?

Пропонуємо проаналізувати та відповісти собі на такі питання.

1. Чи насправді вам потрібна лише одна люстра?

Певно, ви читали рекомендації про те, що один світильник на кімнату — це занадто мало. Але й дотепер фахівці світлодизайну стикаються із запитами, коли на 30-40 квадратних метрів купується лише одна люстра. Чому це погано?

По-перше, неможливо рівномірно освітити приміщення навіть щонайяскравішим світильником. Кількість світла в кутах і в центрі буде різною. Це означає, що текстури будуть розмитими, декоративні предмети нудними. По-друге, єдина люстра в тому місці, де забудовник вивів гак означає, що основна кількість світла зосередиться по центру приміщення, а не там, де це дійсно необхідно. По-третє, стратегія «одна яскрава люстра в великому приміщенні» має на увазі, що у світильника повинно бути багато ламп. Якщо перевести на мову фінансів, за такий світильник ви заплатите значно більше, ніж за два з тою ж кількістю лампочок: традиційно 15-ріжкова люстра коштує у 2,5 раза більше, ніж 8-ріжкова. Крім того, швидше за все, така люстра буде мати збільшену висоту, що, на жаль, не завжди прийнятно (враховуючи низькі стелі в більшості вітчизняних квартир). Іншими словами, кількість варіантів, які підходять вам за зовнішнім виглядом, ціною і габаритам різко знижується.

Що робити: Від початку не допускати такої ситуації, коли можлива лише єдина люстра на стелі. Але якщо другий вихід під світильник не запланований (а ремонт — закінчено) додайте світильники на інших рівнях. Наприклад, розмістить в ключових місцях торшер та пару настільних ламп для додаткового освітлення — поряд з диваном чи кріслом, на столику-консолі тощо.

2. А чи той у вас тип кріплення люстри?

Вибір невеликий: гачок або планка. Але часто буває, що людям сподобалася люстра зовні, влаштовує за світловим характеристикам, ідеально вписується в інтер’єр — але: «у нас зроблений гачок, а ця модель — на планці». І все в ступорі. Демонтувати гак в новісінькій квартирі, зрозуміло, немає ніякого бажання. І доводиться вибирати люстру не до душі, а за типом кріплення.

Переважна більшість світильників в сучасному стилі мають підвіс у вигляді планки. І якщо ваш будинок буде в одному з сучасних інтер’єрних стилів, проконтролюйте, щоб ваша бригада ненароком не зробила гачок «на автоматі».

Ще один нюанс пов’язаний з типом стельового кріплення люстр в класичному стилі. Традиційна люстра з ріжками та сучасні мотиви на цю тему мають висоту мінімум 50 см, частіше навіть більше (це диктується вигнутою формою ріжка). Цей параметр враховує тільки сам виріб, без монтажної чашечки й ланцюжка — відповідно, додайте ще мінімум 15 см на кріплення.

Порада: Перевірте, чи залишається хоча б 2 м 10 см (такі середні стандарти) від найнижчої точки світильника до підлоги. Якщо немає — знову ж таки, не поспішайте встановлювати гачок.

3. Як «прив’язані» за місцем ваші світильники?

Є такий термін — «прив’язка». Він означає, що елементи інтер’єру завжди пов’язані один з одним, і цей зв’язок необхідно враховувати. Наприклад, в спальні електричний вихід для настінних світильників повинен не лише знаходитися на потрібній висоті, але і бути відцентрований щодо тумб біля ліжка.

На практиці це означає, що вам потрібно знати не тільки ширину ліжка, але і ширину тумбочок, щоб розмістити бра чітко по їх центру. Інакше ламається симетрія і порушується гармонія простору. Це ж правило працює і для підвісних світильників, що розміщуються по обидва боки ліжка.

Порада: Завжди враховуйте розмір настінних світильників. Світильники витягнутої форми можуть мати нестандартний підвіс. Необхідно чітко знати, куди їх кріпити, щоб плафони не впирається в стелю.

Що робити: Займатися вибором світильників задовго до кінця ремонту й обов’язково мати при собі в магазині план розміщення меблів. Це схематичне креслення — «вид зверху», який показує в масштабі, де і які меблі будуть у кожному приміщенні. Цей план зазвичай схематичний, але згодом, допомагає підбирати конкретні меблі конкретних параметрів. Крім того, необхідно мати план «прив’язки», де зазначено, в якому саме місці робити виходи під світильники.

4. Скільки вимикачів і яких саме вам потрібно?

Відсутність чіткого розуміння того, де і який світильник повинен бути, часто призводить до неефективного розподілу вимикачів. Наприклад, дуже часто буває так: закладають вимикач з двома клавішами на центральну люстру, припускаючи, що вона буде ріжкова, і це дозволить за потреби включати її «частинами». Але багато освітлювальних приладів не мають такого поділу. У підсумку маємо дилему: купити одинарну клавішу та заплатити електрику ще раз — або залишити, як є. У будь-якому випадку це не економічно і не функціонально.

Що робити: Вибрати час, щоб зрозуміти, які світлові сценарії вам потрібні, і перевірити, як вони співвідносяться з планом розеток і вимикачів.

5. Як саме ви плануєте монтувати світильник?

Якщо ви запланували монтаж світильників в стіни або підлогу, пам’ятайте: вам необхідно не тільки зробити отвори для їх монтажу, а й передбачити приховані місця для розміщення (обов’язково з доступом) трансформаторів. У випадку з цегляною стіною це може бути серйозною проблемою.

Що робити: При установці стін та формуванні ніш враховуйте габарити як світильника, так і трансформатора. Узгодьте з будівельниками вибрані моделі заздалегідь і надайте всі габаритні й монтажні розміри.

Майте на увазі, що таке світлове обладнання замовляється заздалегідь, його рідко де можна купити в наявності. Так само не зволікайте до останнього із замовленням світильників, щоб не довелося зупиняти ремонт в очікуванні «світлової доріжки».

6. Як буде організоване світло біля дзеркала?

Дзеркала — як в санвузлах, так і в інших місцях — вимагають правильного освітлення. Не використовуйте для цієї мети підсвічування для картин. Вам потрібно, щоб світло в інтер’єрі падало, в першу чергу, на вас, а не на дзеркальну поверхню!

Використовуйте спеціальні світильники, які дають розсіяне, а не спрямоване світло.  Краще нехай зображення трохи полестить господареві, ніж злякає уявними тінями під очима і різкими зморшками.

Що робити: В ідеалі потрібні два світильники розсіяного світла по обидва боки від дзеркала або один — над ним.

У підсумку

90% рішень (і мова не тільки про те, що стосується світла) необхідно прийняти ще до того, як будівельники зайшли на об’єкт. Тільки у цьому випадку ви з мінімальними витратами грошей та часу отримаєте максимальну якість життя.

Все, що вам потрібно — перед походом в магазин світильників мати чіткий план, а вірніше, кілька:

 • План розставляння світильників;
 • План прив’язки світильників (як по групах включення, так і «на місцевості»);
 • Специфікація освітлювальних приладів по приміщеннях — із зазначенням споживаних потужностей, габаритів і параметрів монтажу.
На сторінку НОВИНИ
ПОСТАВИТИ ЗАПИТАННЯ

  Вентиляція
  Електротехніка
  Світло
  Будь ласка, заповніть всі необхідні поля
  ПІДПИСКА НА РОЗСИЛКУ